Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Bardzo wielu kierowców decyduje się na zakup używanego auta. Są one bowiem dużo tańsze od nowych aut, które bardzo szybko tracą swoją wartość. Oczywiście samochody używane wcale nie muszą okazać się gorsze od nowego auta z salonu. Wszystko zależy od tego, jakie auto kupimy i jak się do tego przygotujemy.

Gdzie bezpiecznie kupić auto?

Dobre i zadbane auto możemy kupić na różne sposoby. Możemy znaleźć ogłoszenie sprzedaży od osoby prywatnej lub skorzystać z profesjonalnych usług dealera w serwisie lub komisie samochodowym.

Tam znajdziemy sprzedawców, którzy znają się na samochodach i doradzą nam w znalezieniu auta. Nie należy oczywiście zbytnio ulegać na ich propozycje i trzeźwo oceniać sytuację, ponieważ sprzedawcy najprawdopodobniej będzie zależało na sprzedaży auta.

Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Najlepiej byłoby zabrać ze sobą osobę, która zna się na mechanice i samochodach. Jeszcze lepiej, gdyby był to zawodowy mechanik. Niektórzy mechanicy oferują taką usługę za odpowiednią opłatą. Jeżeli nie mamy takiej osoby możemy zabrać kogokolwiek. Ważne, aby zabrać kogoś kto spojrzy na całą sytuację na zimno, z dystansem.

Przy zakupie warto mieć przy sobie miernik lakieru. To urządzenie, które służy do pomiaru grubości warstwy lakieru. W ten sposób zauważymy, czy auto było w rękach lakiernika i jest autem po wypadku.

Najistotniejszą kwestią jest sprawdzenie, czy z autem wszystko jest w porządku pod względem formalnym i prawnym. Musimy dokładnie sprawdzić dokumenty i sprawdzić, czy sprzedawca na pewno jest prawnym właścicielem auta lub posiada upoważnienie do jego sprzedaży.

Jeżeli stan techniczny auta i dokumenty są w porządku i nic nie budzi naszych wątpliwości, to śmiało możemy dokonać zakupu i cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi. Używane auto wcale nie musi być gorsze od nowego!