Jaki alkomat do samochodu wybrać?

Jazda pod wpływem alkoholu może być zagrożeniem zdrowia i życia nie tylko kierowcy, ale także współpasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Świadomość niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą prowadzenie pod wpływem jest niezwykle istotna i często jest powodem, dla którego kierowcy decydują się na zakup własnego alkomatu. W ten sposób można mieć pewność, że jest się odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu i nie stwarza się zagrożenia dla innych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje alkomatów, przez co należy wiedzieć, czy warto zdecydować się na alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy. Jaka jest zasada działania obu tych urządzeń?

Zasada działania alkomatów elektrochemicznych i półprzewodnikowych

Alkomat półprzewodnikowy charakteryzuje się tym, że jego sensor (inaczej czujnik), czyli główna część urządzenia odpowiadająca za pomiar, to półprzewodnik. Powierzchnia jego elektrody utlenia się pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu, przez co zmienia się przewodność czujnika. Na podstawie zmiany przewodności przeliczana jest zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

W alkomacie elektrochemicznym sensor elektrochemiczny pod wpływem kontaktu z alkoholem powoduje wydzielenie się kwasu octowego i ostatecznie wytworzenie się prądu elektrycznego. Na podstawie natężenia prądu obliczane jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wady i zalety obu rozwiązań

Alkomat półprzewodnikowy jest generalnie mniej dokładnym urządzeniem niż jego elektrochemiczny odpowiednik. Jest on zdecydowanie tańszy, jednak sensory dość szybko się zużywają, a nawet niska wartość naładowania baterii może prowadzić do niedokładnych wyników, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania i wiarygodność urządzenia. Możliwe jest zafałszowanie wyniku poprzez palenie tytoniu lub spożycie posiłku przed pomiarem. Jednak w przypadku sporadycznego użytkowania urządzenia, może on być wystarczający do użytku prywatnego. Alkomat elektrochemiczny jest pewniejszym rozwiązaniem, odpowiednim dla kierowców, którzy planują używać go dużo częściej, bez jednoczesnej częstej kalibracji i zaburzenia wyników pod wpływem papierosów czy jedzenia.

Przede wszystkim rozwaga

Nieistotne, jakie ostatecznie urządzenie zostanie wybrane – alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy. U podstaw bezpiecznej jazdy samochodem leży przede wszystkim odpowiedzialność i rozwaga, i należy o tym pamiętać za każdym razem, gdy siada się za kółkiem.