Różnice między torami wyścigowymi a odcinkami rajdowymi

Każdy, kto interesuje się sportami motorowymi, doskonale wie, że istnieją ogromne różnice pomiędzy wyścigami a rajdami. Przepaść jest również między torami wyścigowymi a odcinkami rajdowymi.

Czym są tory samochodowe?

porshe na torze w poznańTor wyścigowy Poznań to obiekt zamknięty, posiadający stały układ kilkunastu zakrętów tak jak https://www.autonator.pl/tor/poznan. Najczęściej ich nawierzchnia jest asfaltowa lub betonowa. Zwykle odbywają się na nich wyścigi samochodowe, jednakże organizowane są także wyścigi motocyklowe, takie jak MotoGP, Moto2 i Moto3. Na profesjonalnych torach znajdują się proste startu-mety, a także oddzielone od nich ścianą betonową aleje serwisowe, do których zjeżdżają w trakcie wyścigów zawodnicy na pit-stopy. Tory samochodowe w Europie posiadają ciasne zakręty, a obiekt amerykańskie zwykle są owalne. Na tych drugich odbywają się wyścigi pokroju IndyCar i NASCAR.

Czym są odcinki rajdowe?

Tor Poznań nie jest tym samym, co odcinek rajdowy. Z odcinków składa się trasa rajdu. Są one aranżowane na drogach publicznych, całkowicie, bądź częściowo zamknięte dla ruchu drogowego. Odcinki są zarówno szutrowe, jak i asfaltowe. Celem zawodników jest pokonanie ich w jak najkrótszym czasie. Cały rajd z kolei załogi startujące muszą przejechać w czasie określonym przez organizatorów.

Tor wyścigowy a odcinek rajdowy

Podstawową różnicą jest to, że w trakcie zawodów tor jest jeden, a odcinków – od kilku do kilkunastu. Oprócz tego, odcinki rajdowe są również szutrowe, a tory – tylko asfaltowe.