Gąbki do polerowania samochodu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Powłoka lakiernicza pojazdu stale narażana jest na działanie czynników zewnętrznych. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, kurz i uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że lakier na naszym samochodzie traci blask, pojawiają się rysy i mikrouszkodzenia.
Polerowanie karoserii naszego samochodu jest więc nie tylko kaprysem czy fantazją entuzjastów motoryzacji, ale powinno stać się jedną ze standardowych czynności pielęgnacyjnych i prewencyjnych dla naszego auta.
Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów gąbek i padów polerskich, różniących się właściwościami i zastosowaniem. Podstawowe z parametrów to średnica i twardość gąbek oraz możliwość zastosowania przy użyciu specjalnych maszyn polerskich bądź ręcznie.
Twarde pady polerskie mają właściwości ścierne i służą do usunięcia zarysowań i innych defektów na powłoce lakierniczej. Wykonane są najczęściej z wełny. Te, które są miękkie, pełnią funkcję wykończeniową i nabłyszczającą, a materiał, z jakiego się składają to zwykle mikrofibra lub pianka.
Należy pamiętać, aby do gąbki polerskiej dobrać również odpowiednią pastę polerską. Dostępne na rynku pasty różnią się średnicą materiału ściernego, co pozwala na agresywne lub subtelne potraktowanie powłoki. Tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z polerowaniem zaleca się wybór łagodnych środków ściernych, aby przez nieuwagę nie uszkodzić delikatnej powłoki samochodu.
Osoby bardziej doświadczone, chcące usunąć konkretne defekty na powierzchni lakieru, mogą pokusić się o pracę z preparatami, które w bardziej intensywny sposób w niego ingerują. Odpowiednio dobrana gąbka i pasta do naszych potrzeb to duet, który stosowany regularnie pozwoli na usunięcie defektów w powłoce oraz przywróci blask karoserii naszego samochodu.