Czy jazda autem na torze wyścigowym jest bezpieczna?

Jeżdżenie autem po torze wyścigowym staje się z roku na rok coraz popularniejsze. W niezwykle dynamiczny sposób powstają w naszym kraju nowe obiekty sportowe tego typu, co powoduje, że zyskują one coraz większa popularność. Pomimo jednak tego, nadal wiele osób ma poważne wątpliwości, czy aby na pewno korzystanie z takich torów, czyli jeżdżenie po nich, jest bezpieczne? Warto się temu przyjrzeć, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na czym polega jeżdżenie po torze wyścigowym?

Żeby móc zrozumieć, czy jazda po torze wyścigowym jest w pełni bezpieczna, czy też może jednak obarczona pewnym ryzykiem, najpierw trzeba dokładnie zrozumieć, na czym polega taka przyjemność, a tym samym, z czym się konkretnie wiąże.

Przede wszystkim bowiem trzeba rozwiać najważniejszą wątpliwość, czyli jednoznacznie wytłumaczyć, że jazda autem na torze wyścigowym w Łodzi, Poznaniu, czy też gdziekolwiek indziej, nie polega na rywalizacji i ściganiu się z innymi autami koło w koło. Co więcej, takie zachowanie i jego choćby nawet najmniejsze oznaki, są surowo zabronione oraz karane przez wykluczenie z możliwości wjeżdżania na tor. W jaki zatem sposób przebiega jazda po takim torze?

Na tor wyścigowy może wjechać każdy kierowca, każdym samochodem. Nie ma znaczenia, czy posiada się prawo jazdy roku, czy też od dwudziestu lat. Nie ma również większego znaczenia to, czy przyjedzie się sportowym samochodem, czy też zwykłym rodzinnym kombi. Każdy, kto wyrazi zainteresowanie wjazdem na taki tor oraz uiści opłatę wjazdową, ma możliwość spróbowania swoich sił. Co bardzo ważne, bez ograniczeń prędkości czy też bez zachowania tradycyjnych zasad ruchu drogowego.

Czy taka jazda jest bezpieczna?

Jazda po torze wyścigowym to naprawdę niezwykle przeżycie. Nawet zwykły rodzinny samochód może się w takim miejscu zamienić w prawdziwą sportową bestię. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób boi się zarówno o siebie, jak i o swój samochód. Jak się jednak okazuje, jest to strach zupełnie bezzasadny, ponieważ jazda po torze wyścigowym jest wbrew pozorom znacznie bezpieczniejsza, niż jeżdżenie po zwykłej drodze w ruchu drogowym. To prawda, prędkości są większe, a tor jest trudny do pokonania, lecz zauważyć trzeba, że nie ma na nim innego ruchu drogowego, świateł, pieszych, czy też rowerzystów. Kierowca może się zatem całkowicie skoncentrować na prowadzeniu. Dzięki temu jego jazda jest pewniejsza i uważniejsza. Po drugie jednak i być może najważniejsze, nawet jeśli popełni się błąd i przykładowo w jeden zakręt wjedzie ze zbyt dużą prędkością, to jednak tor składa się z licznych stref bezpieczeństwa, dzięki którym możliwe jest bezpieczne wytracenie prędkości po wypadnięciu z toru. Na ulicy nie byłoby to możliwe.

Podsumowanie

Jazda samochodem po torze jest dynamiczna, agresywna i bardzo szybka. Nic więc dziwnego, że może stwarzać niebezpieczne sytuacje. Jak się okazuje, jest to jednak jazda o wiele bezpieczniejsza niż droga publiczna, gdzie również może dojść do poważnego wypadku. Nie ma więc czym się przejmować i można swobodnie udać się na tor.