Podstawowe informacje o wymianie opon

Choć wymiana opon jest jedną z najprostszych i najbardziej podstawowych czynności, które każdy kierowca powinien przy swoi aucie wykonywać, to jednak w dalszym ciągu niewielu z nich wie, kiedy i z jakiego konkretnie powodu taka wymiana powinna być realizowana. Warto to wiedzieć, ponieważ opony są jedną z najbardziej istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa sprawą w samochodzie.

Wymiana z powodu zmiany pogody

Zdecydowanie najczęściej stosowanym powodem wymiany opon w samochodzie jest zmiana pogody. Nie ma na rynku opon, które pracowałyby idealnie w każdych warunkach. W zależności od tego, jaka jest średnia temperatura powietrza, a także czy nawierzchnia jest sucha, czy nie, powinno się stosować różne opony. Powoduje to, że zarówno w lecie, jak i w zimie opony powinny być wymienione na te, które konkretnie odpowiadają danym warunkom pogodowym.

Wymiana z powodu zużycia opon

Zmiana pogody to jednak niejedyny powód konieczności wymiany opon na inne, niż dotychczasowo używany komplet. Oprócz tego mocno na uwadze trzeba mieć także to, że opony zwyczajnie z czasem się zużywają. Podobnie jak klocki hamulcowe, tarcze czy też nawet olej silnikowi, tak i również opony tracą swoje właściwości.

Konieczna jest wtedy ich wymiana, ponieważ zużyte opony mogą nie pracować tak, jak należy, co rzecz jasna będzie skutkowało znacznym pogorszeniem się generowanej przez nie przyczepności. Co jaki czas powinno się takie opony wymieniać? Przyjmuje się, że jeśli nie ma na nich widocznych śladów zużycia, to powinny być wymienione na nowe po koło 5 latach.