Czy ubezpieczenie samochodu jest konieczne?

Każdy kierowca zapewne zastanawia się, bądź niegdyś zastanawiał nad tym, czy ubezpieczenie samochodu jest mu potrzebne? O ile doświadczeni właściciele aut wiedzą, że istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń, o tyle młodzi kierowcy nie zawsze posiadają taką wiedzę.

Czy ubezpieczenie OC jest konieczne?

Rozwiewając wszelkie wątpliwości, należy powiedzieć jasno, że ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe. Jeśli ktoś go nie wykupi, może spodziewać się nie tylko poniesienia kosztów – w razie wypadku – naprawy uszkodzonych aut, ale również nałożonej kary przez UFG za brak obowiązkowej polisy.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed szkodami, które zostały spowodowane przez osoby trzecie. Jeśli z kolei to my spowodujemy wypadek, szkoda innego kierowcy zostanie zlikwidowana właśnie z naszego ubezpieczenia.

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają między innymi dane dotyczące właściciela pojazdu, to jest wiek kierowcy oraz to, czy na swoim koncie posiadają szkodę. Im więcej lat, tym niższe składki. Najwyższe zaś płacą młode osoby, zwykle do około 26. roku życia.

Pod uwagę brane jest też miejsce zamieszkania kierowcy – czy mieszka w mieście, bądź województwie o statystycznie większej ilości wypadków. Dochodzą do tego również parametry samochodu, to znaczy marka, rok produkcji, model, pojemność silnika. Często osoby młode mogą spodziewać się wyższe ceny, jeśli przeprowadzony został tuning samochodu.

Wbrew pozorom, niepotrzebne jest ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w wypadku kradzieży, bądź samodzielnego spowodowania szkody w samochodzie. Bez niego jednak musimy liczyć się z tym, że za szkodę w naszym aucie będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, dlatego tak często kierowcy wykupują również ubezpieczenie AC wraz z kupnem OC.